Ny Revisor behövs inför årsmötet den 26 mars

Hej alla kära medlemmar av Naturskyddsföreningen i Skellefteå!

Årsmötet närmar sig och med det ett nytt verksamhetsår. Inför det nya verksamhetsåret behöver vi en ny revisor. Vår sittande revisor har efter många års trogen tjänst beslutat sig för att dra sig tillbaka. Nu hoppas vi att det ska finnas någon medlem där ute som kan tänka sig att ta på sig detta uppdrag. Det är dock av ideell natur, då vi alla som engagerar oss i denna förening gör det på ideell basis. Vi är en ganska liten krets med få omkostnader så denna uppgift innebär enbart några få timmars arbete per år. Vi är ungefär 10 personer som jobbar aktivt i denna förening med 1000 medlemmar, men då det ofta är människor med olika natur och miljöintressen som Naturskyddsföreningen drar till sig så är det för närvarande ingen av oss engagerade som har de kunskaper som krävs för att kunna sitta som revisor. De som sitter i styrelsen får förstås inte vara revisor i föreningen. Om du är intresserad, kontakta så fort som möjligt föreningens ordförande, Barbro Viklund (barbro.viklund@telia.com). Vet du av någon som du tror kan tänka sig att ta på sig detta uppdrag så uppskattar vi verkligen om du informerar den personen om att vi söker en ny revisor.

Årsmötet äger rum den 26 mars kl. 18.30 i studiefrämjandets lokaler på Magasingränd 3 i Skellefteå. Mer information om årsmötet kommer inom kort att publiceras på hemsidan.

 

Med vänlig hälsning

Naturskyddsföreningen Skellefteås styrelse

Dela

Kommentera

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.